Trendy sa rýchlo menia a my s nimi chceme držať krok . Vyhnúť sa im nie je vôbec jednoduché, veď fotky nastajlovaných celebrít sa na nás valia z každej strany. Chceme byť ako ony, chceme byť stále in. V dnešnej dobe nie je nič ľahšie ako nakráčať do obchodného centra a odniesť si odtiaľ kopec lacných úlovkov.
A čo, že v tých šatách sa necítim úplne pohodlne? Za takú cenu by bol hriech ich tam nechať!
Priznajme si, ktorá z nás nespravila podobnú vec aspoň raz v živote. Vy sa radujete z nových lacných šiat, obchodný reťazec zo zisku. Jedinou obeťou je človek, ktorý vám tie šaty ušil vlastnými rukami. Ľudia v rozvojových krajinách, akou je napríklad Bangladéš musia pracovať v otrasných podmienkach za minimálnu mzdu. Pracujú denne dlhé hodiny v preplnených priestoroch bez dostatku kvalitnej pitnej vody. Vykonávajú denne rovnakú činnosť ako napríklad šitie a trpia bolesťami zápästí. Čím väčší je dopyt po lacnom oblečení, tým väčšie množstvo musia pracovníci vyrobiť, aby si zarobili na svoje výplaty. V textilných továrňach pracujú hlavne ženy.
Deti trávia svoje detstvo vo fabrikách spolu so svojimi matkami, ktoré ich nemajú kam dať, kým sú v práci. Takéto prostredie plné výparov a chemikálii rozhodne nie je prospešné pre vývoj detí. Chemikálie používané vo výrobe spôsobujú závažné zdravotné problémy ako napríklad rakovina alebo astma. Škodlivé pracovné prostredie spôsobuje, že sa ženám sa rodia postihnuté deti. Pre obrovský dopyt po lacnom oblečení boli na strechu továrne v Bangladéši v roku 2013 postavené ďalšie tri poschodia. Zakrátko sa budova zrútila a zahynulo v nej 1134 pracovníkov a 2500 ľudí bolo zranených.
Jediné, čo si ľudia, ktorí nám šijú odevy želajú je, aby bola ich práca adekvátne ohodnotená. To sa ale nestane, pokiaľ budeme naďalej žiť konzumným spôsobom života a nakupovať pravidelne veci, ktorých cenovka aj nám príde smiešna. Vážme si týchto ľudí a nakupujme menej. Nakupujme kvalitné veci, ktoré vydržia roky. Nepodliehajme trendom, pre ktoré musia iní trpieť.