Žihľava rastie takmer všade. Aj keď je vo všeobecnosti pokladaná skôr za burinu, v skutočnosti ide o nesmierne liečivú rastlinu. Jedným z jej mnohých využití je aj chutná a neskutočne zdravá polievka. Pripravíte si ju za pár minút a takmer zadarmo. verte, že sa po nej bude oblizovať celá rodina.
Kedy, kde a ako nazbierať žihľavu
Žihľava začína rásť už skoro na jar, dokonca v priebehu marca. V tomto období v sebe ukrýva najväčšiu silu. Preto na prípravu čajov, mastí, na sušenie, ale aj na prípravu polievky, zberajte iba mladé lístky. Ak si polievku nestihnete pripraviť na jar, druhú možnosť máte na jeseň, kedy začína táto rastlina opäť vypúšťať mladé výhonky. Žihľavu zbierajte na čistých miestach, teda nikdy nie v blízkosti ciest.
Pripravte si…
Okrem žihľavy, budete potrebovať asi dva sladké zemiaky, teda batáty, cibuľku, cesnak, olivový olej, zeleninový, alebo kurací vývar, soľ korenie a kyslú smotanu.
Hotová raz – dva
Na panvičke si rozohrejte olivový olej. Prihoďte naňho cibuľku, ktorú dobre opražte. Po chvíľke k nej pridajte nadrobno nakrájané sladké zemiaky a všetko dobre orestujte. Teraz prichádzajú na rad minimálne dva strúčiky cesnaku. Ak obľubujete pikantnejšie pokrmy, môžete použiť pokojne viac cesnaku, poprípade aj čili papričky. V tomto smere, je to iba na vás. Nechajte ich chvíľočku opiecť a zmes zalejte vývarom. Nechajte ju asi pätnásť minút povariť. Dôležité je hlavne to, aby boli zemiaky dostatočne mäkké. Na koniec panvicu odstavte zo sporáku a pridajte na ňu približne dvestopäťdesiat gramov čerstvých, mladých, žihľavových lístkov. Tie sa nemusia tepelne upravovať. Stačí a sa trošku sparia. Takto sa zbavíte aj chĺpkov, ktoré pŕhlia. Všetko z panvičky zlejte do kuchynského mixéra a rozmixujte dohladka. Nezabudnite na soľ a korenie. Kyslú smotanu si pridajte priamo do tanierov. Dobrú chuť!