Súrodenecká žiarlivosť
Keď sa narodí druhé dieťa, prvé dieťa často práve prechádza obdobím vzdoru (vo veku medzi dvomi a štyri rokmi). Niektoré sa preto na bábätko pozerajú ako na „nečakaného votrelca, ktorému mama venuje priveľa pozornosti“. Ešte pred narodením bábätka môžete urobiť niekoľko vecí, ktoré mu pomôžu to zvládnuť:
- Zapájajte dieťa do príprav.Dajte mu najavo, že s ním rátate.
- Naučte ho robiť niektoré veci samostatne. Napríklad ho učte priniesť si nočník, keď sa mu chce cikať. Nebežte poň vy. Poproste ho občas, aby vám niečo prinieslo. Napríklad papierovú vreckovku, ktorou mu utriete soplík. Okrem toho, že vám to neskôr veľmi pomôže zvládať všetky povinnosti, dieťa sa naučí, že aj pomoc patrí do času, ktorý s vami trávi.
- Po príchode z pôrodnice z neho urobte dôležitého člena rodiny. Zapájajte ho nielen do hier ale aj do starostlivosti o bábätko. Môže vám podávať plienky, rozotrieť krém po pokožke, vyberte spolu, čo bábätku oblečiete. Pomôže mu to obľúbiť si ho.
- Keď príde návšteva, vezmite ho na ruky. Každá návšteva bude chcieť vidieť bábätko. Väčšie dieťa sa môže cítiť odstrčené. Vezmite ho na ruky a spolu sa návšteve venujte. Alebo ho pred nimi za niečo pochváľte, napríklad hovorte o jeho pokrokoch. Aby bolo na chvíľu stredobodom pozornosti ako pred tým.
- Trávte s ním čas. Aj keď to môže byť veľmi náročné, nájdite si čas, ktorý strávite iba s ním. O bábätko sa zatiaľ môže postarať niekto iný. Vaše dieťa potrebuje vedieť, že ste stále jeho.
Požiadajte o pomoc
Myslite nato, že prvé dni po návrate z pôrodnice budú náročné. Ak máte nablízku starých rodičov, požiadajte ich o pomoc. Radi budú po ruke, aby ste si mohli navyknúť si na nový režim fungovania rodiny. Môže to pre vás urobiť aj kamarátka.
Myslite na seba
Keď sa váš nový režim aspoň trochu „utrasie“, venujte chvíľu aj sebe. Zverte na hodinku alebo dve deti manželovi a niekam si vyjdite. Alebo ich vypravte von a prečítajte si knižku. Iste v tom čase neupratujte. Myslite na to, že aj vy ste dôležitá a potrebujete oddych.