Tarantuly sú malé, chlpaté a škaredé príšerky, ktoré sú veľmi rozšírené v hororových a akčno-dobrodružných filmoch. Keď je potrebná nejaká „jedovatá“ bytosť, ktorá by mohla ohroziť Jamesa Bonda alebo Indianu Jonesa, napadnúť malé mesto v obrovských množstvách alebo vyrásť na gigantickú veľkosť, tím špeciálnych efektov použije tarantuly!
V skutočnosti jed z týchto najväčších pavúkov nie je pre ľudí jedovatý. Žiadny zo severoamerických druhov a ani tie, ktoré sa obyčajne chovajú ako domáce zvieratá, sa nepovažujú za druhy, ktoré predstavujú nebezpečenstvo.
Jediné nebezpečenstvo pre ľudské zdravie predstavujú dráždivé chĺpky, ktoré môžu vyvolať kožné vyrážky alebo zápaly očí a nosových dutín. Aby sme predišli takýmto problémom, jednoducho udržujte tarantuly ďalej od tváre a po manipulácií s nimi si vždy umyte ruky. V porovnaní s bežnými domácimi zvieratami, ako sú napríklad psy, tarantuly nie sú vôbec nebezpečné. Niektorí ľudia však môžu dostať alergickú reakciu na ich uhryznutie, ktoré má príznaky podobné ako pri bodnutí včelou.
Pre tých z vás, ktorí sa nebojíte pavúkov a rozhodli ste sa venovať tomuto koníčku, ponúkame niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia začať chovať toto exotické zvieratko. Pri výbere tarantuly je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Je to voľba biotopu, veľkosť a temperament jedinca, náklady na chov a dostupnosť vybraného druhu.
Odporúčané druhy pre začiatočníkov sú:
Grammostola rosea
Brachypelma albopilosum
Brachypelma smithi
Jednou z najdôležitejších vecí je voľba správneho priestranného terária, ktoré zabezpečí zvieratku dostatok pohybu. Musí mať dobre zaistené veko a musí umožňovať dostatočné vetranie. Tarantuly rozdeľujeme na suchozemské a stromové. Pozemné pavúky vytvárajú tunely, preto potrebujú dostatok substrátu, aby sa mohli zavŕtať a vytvoriť si miesto na skrytie. Stromové pavúky radi šplhajú, majú dlhšie nohy a hladšie telo. Vytvoriť pre nich optimálne priestory môžeme popínavými rastlinami alebo predmetmi, ktoré im umožnia lezenie.
Tarantuly nepotrebujú veľa svetla, vyhovujú im tmavšie zákutia a musia mať vhodné teploty (24 °C až 26 °C) a vlhkosť, avšak rôzne druhy majú rôzne požiadavky. Pre tarantuly, ktoré nevyžadujú vysokú vlhkosť, by mala byť v teráriu plytká miska s vodou. Pre tie, ktoré vyžadujú vyššiu vlhkosť, bude potrebné častejšie rosenie. V každom prípade by ste mali na monitorovanie podmienok používať teplotné a vlhkostné meradlá. Pri vyšších teplotách je potrebné dbať na to, aby bola zabezpečená dostatočná vlhkosť vzduchu. Súčasne môže nadmerná vlhkosť podporiť rast plesní a je potrebné sa im vyhnúť.
Nie je žiadnym tajomstvom, že tarantuly sú mäsožravce a do svojho jedálnička vyžadujú živý hmyz a iné bezstavovce. Dospelé tarantuly potrebujú jesť asi raz týždenne. Aj keď tarantuly majú osem očí, sú v podstate slepé, takže sa živia pocitom vibrácií. Taktiež nie sú vyberaví jedáci a vždy jedia korisť, ktorá je o niečo menšia ako oni. Keď tarantula skončí kŕmenie, ponechá malú guľku nestráviteľných zvyškov. Tie by ste mali odstrániť z terária pomocou dlhej pinzety.
Tarantuly produkujú zanedbateľné množstvá fekálií a v dôsledku toho nemusíte tak často čistiť terárium. Je úplne v poriadku substrát nechať dlhšie ako rok (pokiaľ vždy odstránite zvyšky potravín). Tarantuly nemajú rady rušivý vplyv, takže časté zmeny substrátu by pre nich boli stresujúce.
Priemerná dĺžka života tarantúl je približne 10 rokov.