Predaj firiem a obchodných spoločností predstavuje príležitosť pre podnikateľov, ktorí chcú rozbehnúť svoj podnikateľský plán čo najrýchlejšie a chcú sa vyhnúť dlhému procesu, čo so sebou prináša zakladanie takýchto subjektov.
V opačnom prípade zakladanie sprevádza nutnosť zapísať firmu alebo s.r.o. do obchodného registra (OR) so všetkými potrebnými informáciami a k tomuto zápisu sa najskôr podá návrh. Ďalej je v prípade platcov DPH dôležité zaregistrovať firmu na daňovom úrade, mala by mať pridelené IČO a DIČ, pri spoločnosti s ručením obmedzeným musí byť zaplatené aj základné imanie v minimálnej výške 5 000 eur.
- To je len hrubý náčrt predpokladov k tomu, aby sa s firmou mohlo začať právoplatne podnikať a treba si uvedomiť, že každá etapa z tohto komplexného postupu zaberie svoj čas.
Ďalším riešením teda je, ako bolo spomenuté na začiatku článku, kúpiť už existujúci subjekt, z predchádzajúceho majiteľa alebo spoločníka sa uskutoční prevod obchodneho podielu sro na kupujúceho. Zmena vlastníka či spoločníka sa potom zapíše do obchodného registra, k čomu sa podá návrh a ten príde v platnosť behom pár dní. Pri kúpe firmy sa ale dajú zmeniť aj ďalšie body, napríklad obchodné meno a sídlo, konateľ, predmet podnikania, atď. Každá z uskutočnených zmien sa zaeviduje a o týchto zmenách, akou je hlavne zmena vlastníka, je potom vhodné upozorniť zodpovedajúce inštitúcie.
- Ak sa ale rozhodnete predať alebo kúpiť spoločnosť cez overenú agentúru, ktorá sa týmito činnosťami zaoberá, prevod ako aj ostatné zmeny a s tým súvisiace pohľadávky prebehnú veľmi hladko a rýchlo.
Keď ste v úlohe kupujúceho, potom sa vám asi oplatí vedieť, že ponuka sa delí na firmy s históriou, ktoré už vykonávali obchodnú činnosť a tieto je vhodné preveriť, mala by byť pri nich garancia, že novému majiteľovi neprinesú žiadne záväzky z minulosti.
A potom sú v ponuke novozaložené ready made s.r.o., ktoré naopak históriu nemajú, založili sa, aby sa predali a u nich teda takéto riziko nehrozí.