Na šaláte z paradajok, listovej zeleniny a kvalitného syru predsa nemôže byť nič zlé. Rovnako losos s pečenými batátmi je neuveriteľne chutný. Ak totiž vieme jedlo dobre dokoreniť, osoliť, dochutiť a skombinovať tie správne chute, nie je možné nepripraviť lahodný pokrm. Prečo teda niektorí ľudia odmietajú jesť zdravé jedlá, alebo ich dokonca považujú za odporné? Všetko je len o našich chuťových bunkách a o tom, na čo sme ich nechali zvyknúť.
Málo soli- málo chuti
Prvý problém je to, že mnoho ľudí svoje jedlá nadmerne solí. Zdravá strava samozrejme obsahuje i soľ, pretože bez nej, by náš organizmus nefungoval tak, ako má. V tomto prípade, sa jej do pokrmov pridáva o čosi menej, takže tí, ktorí sú zvyknutí na množstvo soli, môžu mať pocit, že sú tieto jedlá bez chuti. Pravda je však taká, že soľ nemá chuť, len zvýrazní tie ostatné.
Problémom je glutaman
Glutaman sodný v našom mozgu aktivizuje piatu chuť, takzvanú umami. Pod jeho pôsobením máme pocit, že je jedlo chutnejšie, výraznejšie, jednoducho nám omnoho viac chutí. V skutočnosti, však nemá táto látka chuť žiadnu, takže opäť ide len o oklamanie nášho mozgu a chuťových pohárikov.
Najlepším dochucovadlom je tuk
Problémom zdravých jedál je i to, že obsahujú menej tuku, alebo ide len o tuk rastlinný. Živočíšny tuk totiž doslova vyťahuje chuť jednotlivých surovín. Preto nám takéto jedlá chutia. Ak napríklad do guľášu pridáte bravčovú masť, bude omnoho lahodnejší, ako ten pripravovaný čisto na oleji.
Všetko je to v hlave
Dôležitú úlohu zohráva i to, ako sme nastavení. Ak je nám totiž už od detstva vsugerované napríklad to, že mäso je základom stravy, alebo že je potrebné konzumovať varené a teplé pokrmy, tejto predstavy sa v dospelosti zbavíme len ťažko. Samozrejme, že v detstve počúvame aj o tom, aká zdravá je zelenina a ovocie. ak sa však okolo seba rozhliadneme, zistíme, že táto spomienka je pravdepodobne o čosi slabšia.