Keď chceme narýchlo zahnať hlad, siahneme na sladké. Keď sme v strese, siahneme na sladké. Dáme si kávičku, po nej siahneme na sladké. Pri mnohých situáciách sa na nás lepia sladkosti a my im neodoláme, aj keď sme si už tisíckrát povedali že si tentokrát nedáme. Vedci už dávno zistili, že cukor je mimoriadne návyková látka a naša túžba po sladkostiach im veru dáva za pravdu. Po mnohých výskumoch potvrdili, že ľudský organizmus nie je prispôsobený na pravidelné zahlcovanie cukrom, ktorý je zodpovedný za dobre známe civilizačné choroby. Diabetes, obezita, či dokonca ochorenia srdca – to všetko majú na svedomí naše obľúbené sladké maškrty.
Cukor je toxín a zjednodušene sa dá povedať, že po skonzumovaní sladkostí nám rastie chuť na ich ďalšiu konzumáciu, čím vzniká začarovaný kruh, z ktorého sa dostať je veľmi ťažké – rovnako ako pri iných známych závislostiach. Problém nastáva, keď nás táto sladká mánia opantá natoľko, až vyvolá ochorenie pri ktorom ani netušíme, že za neho môže byť zodpovedný práve cukor. Aké? Od zlyhania štítnej žľazy, kvasinkové ochorenia, žalúdočné problémy od nadúvania cez zápchu alebo syndróm dráždivého čreva.
Určite ste sa stretli už aj Vy s tým, že hlad vyvoláva v človeku podráždenú náladu, alebo ste Vy alebo Váš blízky v strese častejšie ako je obvyklé, pričom stres spúšťajú aj nenáročné situácie. Po zjedení sladkej drobnosti sa telo upokojí, lebo dostane čo chcelo – svoju dávku cukru, od ktorého je závislé. Je potrebné si uvedomiť, že takýmto prístupom síce hlad zaženieme, no telo sa nám rozhodne nepoďakuje, bude si totiž pýtať viac. Ideálne je jesť často malé porcie (samozrejme bez cukru), tak, aby sa naše telo nestihlo dostať do energetického úbytku. Malými porciami najlepšie s obsahom bielkovín ho udržíme v rovnováhe, čím si zabezpečíme väčší pokoj a dobrú náladu.