Bol to prvý medziročný rast výpožičiek v auguste na tri roky.
Pôžičky na tento rok sú však o 30,5% nižšie na 17,8 mld. Libier, čo pravdepodobne poskytne kancelárke Philipovi Hammondovi priestor na manévrovanie v rozpočte.
Ekonómovia očakávali, že pôžičky budú minulý mesiac predstavovať približne 3,4 miliardy libier.
Daňové príjmy vzrástli minulý mesiac o 1,6%, zatiaľ čo výdavky vzrástli o 5,4%.
Andrew Wishart z spoločnosti Capital Economics povedal: „Najhorší výsledok bol spôsobený vyššími výdavkami ako vlani.
Samuel Tombs, hlavný britský ekonóm spoločnosti Pantheon Macroeconomics, uviedol, že nárast daňových príjmov o 1,6% bol najnižší od novembra 2015 a „urobí kancléra trochu nervóznym“.
Dodal, že daňové príjmy boli volatilné a že pôžičky pravdepodobne podhodnotili prognózy z jarného vyhlásenia.
„Prinajmenšom nebude musieť oznámiť kompenzáciu zvyšovania daní na financovanie ďalších peňazí, ktoré boli nedávno vyčlenené na NHS,“ povedal pán Tombs.
„V skutočnosti, tvárou v tvár tlaku vyvíjanému jeho poslancami, aby posilnili jeho názor na politickú stranu a politický imperatív, aby ukázali, že ekonomika prosperovala po tom, ako opustila EÚ v marci 2019, očakávame, že kancléř by uvoľnil úsporné opatrenia aj v iných oblastiach, že fiškálna politika nebude v budúcom roku tlmiť rast HDP. „
Údaje o ONS ukázali, že celková úroveň čistého dlhu verejného sektora, okrem štátnych bánk, vzrástla v auguste na 1,781,9 mld. GBP, čo zodpovedá 84,3% hrubého domáceho produktu.
Miera inflácie vo Veľkej Británii neočakávane vzrástla v auguste na 2,7%, najvyššiu úroveň za šesť mesiacov.
Ekonómovia očakávali index spotrebiteľských cien vo výške 2,4%. Po uvoľnení údajov úradom pre národnú štatistiku klesla libra.
Mzdy stále rastú viac ako inflácia, pričom údaje za minulý týždeň ukazujú mzdy, bez bonusov, vzrástli o tri mesiace až júl o 2,9%.
Rastúce ceny rekreačných tovarov, dopravy a oblečenia spôsobili nárast.